Stowarzyszenie Runner's Power

W Grupa Runner's Power powstała w 2011 roku z potrzeby propagowania biegania jako zdrowego stylu życia. W naszym Stowarzyszeniu są bardzo doświadczeni maratończycy jak i początkujący biegacze. Łączy nas wspólna pasja którym jest „BIEGANIE”. Lecz starujemy poza biegami ulicznymi także w biegach górskich, crossowych, trailowych, przeszkodowych, ale i w kalendarzu startowym mamy takie dyscypliny multisportowe jak triathlon i  duathlon.

Żeby być w formie to od 2021 r. prowadzimy bezpłatne treningi biegowe dla chcących biegać dzieci i młodzieży. Z treningów tych również bezpłatnie mogą korzystać dorośli. Treningi prowadzone są trzy razy w tygodniu przez wykwalifikowanego trenera lekkiej atletyki – Zbyszka Okoniewski dawnego maratończyka. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ma wpływ na stabilność emocji i poprawę nastroju szczególnie w obecnych czasach. Nawet pojedyncza aktywność wpływa pozytywnie na poprawę samopoczucia emocjonalnego. Jest bardzo ważnym elementem w walce ze złym nastrojem. Obecnie treningi prowadzimy na nowym stadionie miejskim w każdy poniedziałek, środę i piątek. A, że treningi dzieci i młodzieży dają dobry skutek świadczyć może fakt, że dzieci te w roku ubiegłym zajmowały czołowe miejsca na szkolnych zawodach sportowych.

W 2021 r. grupa dorosłych członków stowarzyszenia uczestniczyła w licznych amatorskich biegach: od małych lokalnych biegów na krótkich dystansach do największych maratonów i ultra maratonów rozgrywanych w Polsce i innych krajach Europy. Bardzo często zawodnicy ci zajmowali bardzo dobre miejsca i uzyskiwali znakomite czasy. W Stowarzyszeniu mamy kilku członków, który potrafią przebiec maraton poniżej 3 godzin, a półmaraton poniżej 1h i 16 minut. Są też osoby dla których nie liczy się uzyskany wynik i miejsce, a chcą zwiedzić w ten sposób świat. Taką osoba jest runnersowy obieżyświat - Paweł Wawrzyniak. W dobie lockdownów, obostrzeń i przetrzebionych połączeń lotniczych jego plan startowy na 2021 nie wyglądał zbyt optymistycznie. A jednak – zakończył go z dorobkiem 12 przebiegniętych maratonów i kilku "połówek". W 2021 r. wystartował m.in. w Barcelonie, Stavanger, Zurichu, Hamburgu, Wenecji, Turynie, Florencji i Brescii.

Mamy też przedstawiciela w ekstremalnych biegach przeszkodowych Bartka Tarnawskiego, który godnie reprezentuję nas w Polsce na RUNMAGEDDONACH.

W roku ubiegłym Nasze Stowarzyszenie liczna grupa członków stowarzyszenia reprezentowane było w trialowych zawodach na Podlasiu w Puszczy Knyszyńskiej - Bison Ultra Trial. Tam biegowe małżeństwo Szymon i Agnieszka Jackowiak zajęli pierwsze miejsca ustanawiając rekordy trasy: Szymon na dystansie ultra 100km, a Aga na trochę krótszym, bo na 70km.

Inne małżeństwo biegowe Gosia i Marek Matuszewscy najczęściej reprezentowali Runner’s Power w biegach ultra w górach. Gosi m.in. udało w dwie doby przebiec jeden z najcięższych biegów ultra w Polsce - Biegu Siedmiu Szczytów na dystansie 240km w ramach organizowanego w Lądku Zdroju Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego. Ten ekstremalny bieg w górach w dotychczasowych ośmiu edycjach ukończyło tylko 60 kobiet w kraju. Natomiast Marek w roku ubiegłym wystartował w piekielnie ciężkim biegu górskim w Rumunii - Bukowina Ultra Rock w Karpatach. Bieg o nazwie Bestia na dystansie 180km w limicie ukończyło tylko 9 śmiałków, a wśród nich jedyny Polak właśnie nasz przedstawiciel Marek.

Dbając o zdrowie staramy się, aby nasi zawodnicy przeprowadzali badania wydolnościowe, które pomagają bezpiecznie trenować i osiągać dobre wyniki. Korzystamy też z treningów ogólnorozwojowych, które organizowane są dla nas przez Śremski Sport.

Ale nie tylko bieganiem Nasze Stowarzyszenie Runner’s Power żyje. Od samego powstania Stowarzyszenie Runner’s Power nastawieni jesteśmy na organizację imprez sportowych i szeroko rozumianą pomoc szczególnie pomoc charytatywną. Dzięki przychylnym lokalnym władzom udało się nam zorganizować w 2021r. w Śremie amatorskie biegi, w których mógł wystartować każdy kto lubi pobiegać. Były to między innymi: Bieg Policz się z cukrzycą w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Bieg z jajem, Śremski Trening Niepodległości, Noworoczny trening "Biegnij chwilę spal promile" czy bieg z okazji otwarcia ścieżki biegowo-rowerowej w Psarskim.

W roku ubiegłym zorganizowaliśmy też dzień sprzątania w Parku Puchalskiego w Śremie. Ten park w okresie zimowym służy nam jako miejsce dal przeprowadzania treningów, gdyż na ścieżki parkowe są oświetlone. Akcja ta zakończyła się sukcesem, a my zebraliśmy kilkadziesiąt worków ze śmieciami.

Organizujemy też spotkania integracyjne o charakterze sportowym. W roku ubiegłym byliśmy w Człopie na rzece Drawie na dwudniowym spływie kajakowym.

Od 2013 r. co roku organizujemy charytatywną Sztafetę 20 Października pod patronatem Burmistrza Śremu. W trakcie tej imprezy biegowej zbieramy pieniążki, a później przekazujemy je dla dzieci, którym dedykujemy dany rok biegowy w akcji „Biegamy dla…”. W dziesięciu dotychczasowych edycjach biegaliśmy i pomagaliśmy: Patrykowi Nowakowi, Zuzi Lambryczak, Oli Michalewicz, bliźniakom Michał i Krzysio Lampe, Kubie Frąckowiakowi, Igorowi Kwasiborskiemu, Borysowi Galewskiemu, Amelce Kowalskiej, Amelce Ratajczak oraz Borysowi Durzyńskiemu.